"Satrançta Ustalık Kursu" Hakkında Neler Dediler

Yazar satrancokulu 04/03/2019 0 Yorumlar

 
Selim Gürcan'ın "Satrançta Ustalık Kursu" kitabındaki derslerini kitap yazılmadan çok uzun süre önce gördüm ve özellikle Basma konusunda anlattıklarını ilk takdir eden kişi olarak övünebilirim.

Uzun yılların tecrubesi ile yazilmiş bu kitap oyunortası ile ilgili bir sürü sorunun cevabını barındırıyor. Kitabın 1300- 1800 ukd seviyesine hitap ettigi ise bana göre kitabın tek hatası.

Bu kitapta her seviyeden satranc oyuncusu dogru oyunortası düşünme tekniklerini ögrenecektir.
 
GM Mert Erdoğdu
 

 
 
Uzun süredir yoğun çalışmaktan ve proje kapsamında gezmekten dolayı ancak satranç dışı kitaplar okuyabiliyordum. Yaş gruplarından sonra kitapları incelemeye başlayacaktım. Taze çıkan ve konu anlatımı çok sade ve anlaşılır olan sevgili abim Selim Gürcan kitabı ile başbaşa buldum kendimi. Kitabın arkasında yazdığı gibi yayımladığı kitap 1300-1800 kuvvet derecesi aralığı için değil sadece, temel anlatım açısından 1000-1300 aralığı için de gerçekten ideal bir kitap. Bu seviye için "Benim Sistemim" kitabını kullanan birisi olarak müfredatıma yeni bir kitap daha eklemekten mutluluk duyuyorum. Gerçekten temel bilgiler açısından muhteşem bir kitap olduğunu düşünüyorum. Şuan düzenli kullanmaya başladım ve güzel sonuçlar alıyorum kısa vadede. Selim abime emekleri için teşekkür ederim. 
 
GM Kıvanç Haznedaroğlu
 

Çok sevgili kadim dostum FM Selim Gürcan'ın büyük bir özveriyle hazırladığı 20 yıllık büyük bir birikimin eseri olan Satrançta Ustalık Kursu kitabını büyük bir heyecanla aldım ve hemen incelemeye başladım. Gördüklerim inanılmazdı . Satrançta belli bir seviyeye gelmiş ve kendini geliştirmek isteyen gençler için adeta bir hazineydi. Hemen aklıma kendi gençlik yıllarım geldi. 80'li yıllarda satranca başlamış bir genç olarak o dönemde Türkçe olarak basılmış satranç kitabı bulmak çok zordu.Eski Dünya Şampiyonu Capablanca'nın Satrancın Esasları kitabı baş kaynak kitabımızdı. Hey gidi günler!
 
Uzun yıllar satrançta eğitici olarak bulunmam bana şunu gösterdi ki, satranç eğitimine yeni başlayan bir öğrencinin  elindeki kaynakları doğru değerlendirmesi ve en önemlisi o kaynaklara ulaşması oldukça önemlidir. Satrançta Ustalık Kursu kitabı ülkemizdeki bu büyük açığı gerek kitabın içeriği ,gerek yazarının profesyonel oyuncu geçmişi ve olağanüstü tecrübesi , gerekse ülkemizde daha önce diğer kitaplarda yer almamış  ŞAT, 5 madde yöntemi ve basma yöntemi ile fazlasıyla karşılıyor. Metodik çalışma başarının anahtarı olduğu için aslında FM Selim Gürcan okuyucuya bu alışkanlığı kazandırmayı da hedefliyor.

Satranç merkezimizdeki derslerde baş kaynak kitabı olarak Satrançta Ustalık Kursu kitabını kullanmaya başladığımızdan beri öğrencilerimizde büyük bir satranç anlayışının geliştiğini gözlemliyorum. Böylesine değerli ve kaynak bir kitabı Türk satrancına armağan eden FM Selim Gürcan'ı canı gönülden kutluyorum .Eline emeğine sağlık!

FM Alper Olcayöz
 

 
Bu kitabı Antalya'da düzenlenen Yas gruplarında görünce çok heyecanlanmıştım. Kitabı almak için 1 saate yakın beklemek zorunda kaldım. Kitabı elime aldigimda Selim Gürcan isminin orda olması bile heyecanımı arttırmıştı. Uzun bir süre kitabı incelemeden yorum yazmak istemedim. Kitabı 2 kere okudum ve satranc kulübüm icin işlenmesi gereken kitaplar listesinde 1 numaraya koydum.
Neden mi?
1- Kitaptaki akıcı anlatım
2- Incelenen örneklerin kalitesi
3- Muhteşem SAT ve 5 Madde yöntemi
1200 1800 aralığında herkesin öğrenmesi gereken teknikleri mukemmel bir anlatım ile zengin içerikle harmanlayan hocama başyapıt eseri için teşekkür ederim. Yeni kitapları heyecanla bekliyorum.
 
Volkan Yılmaz - 2. Kademe Antrenör, TSEM Kurucusu 
 

 
Kitabı alır almaz, tamamına bir göz gezdirdim. Sayfa tasarımı, diyagramlar, yazı puntaları, satır aralıkları vs., hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından okunması çok uygun. Kitabın yazılma nedeni ve felsefesine göre değinilmiş konularda hiç bir eksiklik yok. Konular ve anlatım biçimi ile verilen örnekler son derece uyumlu. Alıştırmalar da konuları destekliyor.
Kısacası, satrançta ilerlemek isteyenler, eğitimciler ve antrenörler için ideal bir kitap olmuş. Böyle bir kitabı camiamıza kazandırdığı için Selim Gürcan'ı kutlarım.
 
Bülent Kırca - Satranç Okulu Yazarı ve Satranç Eğitmeni
 

 
Kitap oldukça öğretici, gereksiz uzatmalardan arındırılmış. Almak isteyenler teredütsüz alabilirler, birde satrançokuluna teşekkür ederim aldıgınız urunu aynı gün kargoya veriyorlar, kargo paketlemeleri de oldukça özenli.
 
Ferdi - Satranç Oyuncusu
 

 
Çok güzel ve akıci bir dille yazılmış, oğlum bir saattir hiç sıkılmadan çalışıyor
 
Filiz Ulukan - Veli
 

 
30 civarında yerli ve yabancı satranç Kitabı var kütüphanemde... Arasında En güzel olanı bu kitap... Çok net bir anlatımı var... Her kelimesi öğretici, her kelimesi teknik bir terim adeta... Bir FM den özel ders alır gibi canlı canlı bir anlatımı var... Seviyemi en az 200 ukd artıracağına kanaatim oluştu... Hiç bilmediğimiz sebebini çözemediğim oyun tekniklerini yeni anlayabildim... Selim Gürcan Bey sizi kutluyorum... Türk satrancına sizin kadar hizmet eden birisini de tanıyamadım henüz...
 
Salim Gürbüz - Satranç Oyuncusu