Fischer'in En İyi Hamlesi! - Küllerinden Doğuşun Hikayesi (Belgesel Oyun )

Yazar satrancokulu 03/12/2020 0 Yorumlar

 

Bir sporcu bir bilim adamı bir sanatçı bir satranç ustası kitlelerin gözünde nasıl büyür. Çok tutan Hollywood filmi senaryoları boşuna yazılmamıştır.

 

Kahramanımız sizin benim gibi kanlı canlı bir insandır. Tutkuları, istekleri vardır. Başarısızlığa da uğrar haksızlığa da. Pes eder sonra devam etmeye karar verir. Yolda düşer, yine kalkar. Hayattan öyle bir darbe alır ki izlerlen canınız yanar. Artık bu adam  kalkamaz dersiniz.

 

İşte Fischer’in yaşamı da böyledir. Babasız bir hayat, ilgisiz bir anne. Otel odalarında sadece satrançla geçen günler. Parasızlık.. Dengesiz bir ruh hali.

 

1967 yılında formunun zirvesinde Sousse İnterzonalinde oynamaktadır. Dünya Şampiyonu olmaya kararlıdır. Hakettiği unvanı alacaktır. Bu turnuvada ilk 6’ya giren oyuncular 8’e tamamlanacak ve eleme usulü maçlarda birinci olan Dünya Şampiyonunun karşısına çıkacaktır.

 

Fischer turnuvaya çok iyi başlar ve 10’da 8.5 puna ile açık ara birincidir. Ne var ki turnuva organizatörleriyle yaşadığı bir sorundan dolayı turnuvadan çekilir.

 

Satrancı bıraktım der. Ortadan kaybolur. Aradan 3 sene geçip tekrar ortaya çıktığında herkes onun ne yapabileceğine şüphe ile bakar. Acaba Fischer bu duygusal yıkımın üstesinden gelebilecek midir? Şimdi 1970 yılında oynadığı bir oyuna bakalım.

 

 

Etiketler: fischer